Past Masters & PDDGM’s

The following Brothers are/were Past Masters of Northside Lodge (and Sunshine Lodge #288, prior to our merger in 2001). Where appropriate, we have also indicated a Past Master’s service as a District Deputy Grand Master and/or other Grand Lodge officer.

 

 

 

1948 W∴ J. G. Stephens, Sr.+*

1949 W J. G. Stephens, Sr.+*

1950 W R. Ray Pyle*

1950 W Joy E. Adams*

1951 W John A.K. Fox +*

1951 W William K. Bowman *

1951 MW David H. Wilkison *,DDGM 1963, Grand Master 1971

1952 WKenneth L. Adams *

1952 W Willard P. Wind

1953 W James G. Hay *

1953 W M. Bill Newman *

1954 W Robert E. Adams

1954 W William A.Beasley,Jr.*

1955 RW Willis W. Eicher *,DDGM 1972

1955 RW Robert M. Cambell,DDGM 1970

1956 RW Jack Hardy *,DDGM 1959

1956 W George W. Selby +

1957 W Frank R. Zimmanck *

1957 W Frank M. Bradbury *

1958 W Robert L. Bruce *

1958 W Harry W. Scott *

1959 W Harmon C. Carroll

1959 W S. Norman Correy *

1960 W Richard C. LaManna *

1960 W Tyrell H. Duncombe *

1961 W Worth S. Grim +

1961 W William H. Winters

1962 W Howard E. Gilbert *

1962 W William A. Simmons *

1963 W Authur H. Balgeman**

1963 WFrank Seaman, Jr. *

1963 W Edward A. Beers *

1964 W William S. Gehris*

1964 WJames P. Fitzgerald *

1965 W Robert F. Shaffer *

1965 W Martin H. Blackwelder

1966 RW Edward R. Hiley,DDGM 1969

1966 W John V. Bowyer *

1967 W R. L. Mullenhauer *

1967 W George Van Son *

1968 W NormanR. Rowley

1968 W John L. Monro *

1969 RW T. E. Denham +,DDGM 1988

1969 W Clifford Sheehan *

1970 W Charles A. Miller

1970 W Donald E. Wilkens *

1971 W Herbert W. Heddrich *

1971 RW Sam D. Reeks, DDGM 1983

1972 W Hugh R. Shumake

1972 W Robert H. Lewis

1973 W Clifford A. Youngs *

1973 W Robert L. Smith*

1974 W Clifton L. Strickland, Jr.

1974 W Wilbur T. Alford *

1975 W Adelbert F. Corbertt *

1975 RW David M. Strimer,DDGM 1980

1976 W Watson J. Hampton *

1976 W Lorne M. Anderson *

1977 W Paul N. Stinson

1977 W Wendell Bennett, Jr.

1978 W Everett W. Lane, Jr. *

1978 W Kenneth M. Potter *

1979 W Martin L. Herr *

1979 W Lambert E. Williaume+

1980 W John H. Johnson

1980 W Neal K. Nickels

1981 W Herman S. Allman

1981 W Roy F. Chaplin

1982 W Richard C. Carroll

1982 W Bart Picasso, Jr. *

1983 W Charles E. Jatko

1983 W Rocco N. Griesi

1984 W Bruce T. Gunter *

1984 W Irvin P. Wooley

1985 RW Charles W. Wagner, DDGM 1989

1985 W Leonard Berkowitz

1986 W T. E. Mitchell

1986 W Alan L. Potter

1987 W David W. Dalgity *

1987 W Wilford L.Dickerhoof*

1988 W J.T.R. DeVore

1988 W Richard E. Meager

1989 W George W. Schaller *

1989 WRobert D. Workman

1990 W George A. Schaller

1990 W Nario Coronel

1991 W Claude V. Pitts III

1991 W Francis Burke

1992 WRichard E. Strack

1992 W Robert Windgassen

1993 W Marion F. Butler

1993 W Donald G. Rooney +

1994 W Roy E. Tyrrell

1994 W Charles J. Guenthner +

1995 W F. L. Schreihofer, Sr. *

1995 W Thomas W. Lowe

1996 VW F. H. Mountcastle *

1996 W Charles J. Guenthner +

1997 W Paul S. March

1998 WMarshall N. Rackley +*

1998 W Doran R. Frost

1999 W Albert P. McIntosh, Jr.

1999 W John A. Hardman

2000 W Gerald C. Gleich **

2000 W Robert R. Bruso

2000 W John A. Hardman

2001 W George M. Carlson *

2002 RW Mark A. Fowler, Sr., DDGM 2008 *

2003 W Hardy W. Bryan, III

2004 W J. W. Sharpe *

2005 W Jon Bennet

2006 WJohn Burrell

2007 W Roger Scites

2008 W James L. Mann

2009 W Harry Klaus

2010 W Anthony Saupe

2011 W Frank Gaylor

2012 W Steven A. Culbreath

2013 W Stephen A. Pitts

2014 W Jack Keith

2015 W John E. Gunter

2016 W Mark E. Donaldson

2017 W William J. Jacobs

 

__________________________________

Past Masters of other Lodges

PA — W Don R. Altman

NY– W Peter K. Paterson

GA– V W F.H. Mountcastle *

VT– W Robert R. Bruso

NY– W Edward G. Smith

CT– W Wallis H. Sturtevant Jr.

CT — WCurt W. Perdelwitz *

AL– W William C. Thomas

__________________________
* deceased  ** posthumous  + dimitted

 

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.