Past Masters

Northside Lodge

1948 W:. J. G. Stephens, Sr.+* 1949 W:. J. G. Stephens, Sr.+*
1950 W:. R. Ray Pyle* 1950 W:. Joy E. Adams*
1951 W:. John A. K. Fox+* 1951 W:. William K. Bowman*
1951 M:.W:. David H. Wilkinson* – DDGM 1963 – Grand Master 1971 1952 W:. Kenneth L. Adams*
1952 W:. Willard P. Wind* 1953 W:. James G. Hay*
1953 W:. M. Bill Newman* 1954 W:. Robert E. Adams*
1954 W:. William A. Beasley, Jr.* 1955 R:.W:. Willis W. Eicher* – DDGM 1972
1955 R:.W:. Robert M. Cambell* – DDGM 1970 1956 R:.W:. Jack Hardy* – DDGM 1959
1956 W:. George W. Selby+ 1957 W:. Frank R. Zimmanck*
1957 W:. Frank M. Bradbury* 1958 W:. Robert L. Bruce*
1958 W:. Harry W. Scott* 1959 W:. Harmon C. Carroll
1959 W:. S. Norman Correy* 1960 W:. Richard C. LaManna*
1960 W:. Tyrell H. Duncombe* 1961 W:. Worth S. Grim+
1961 W:. William H. Winters* 1962 W:. Howard E. Gilbert*
1962 W:. William A. Simmons* 1963 W:. Authur H. Balgeman**
1963 W:. Frank Seaman, Jr* 1963 W:. Edward A. Beers*
1964 W:. William S. Gebris* 1964 W:. James P. Fitzgerald*
1965 W:. Robert F. Shaffer* 1965 W:. Martin H. Blackwelder*
1966 R:.W:. Edward R. Hiley* – DDGM 1969 1966 W:. John V. Bowyer*
1967 W:. R. L. Mullenhauer* 1967 W:. George Van Son*
1968 W:. Norman R. Rowley 1968 W:. John L. Monro*
1969 R:.W:. T. E. Denham+ – DDGM 1988 1969 W:. Clifford Sheehan*
1970 W:. Charles A. Miller* 1970 W:. Donald E. Wilkens*
1971 W:. Herbert W. Heddrich* 1971 R:.W:. Sam D. Reeks* – DDGM 1983
1972 W:. Hugh R. Shumake* 1972 W:. Robert H. Lewis
1973 W:. Clifford A. Youngs* 1973 W:. Robert L. Smith*
1974 W:. Clifton L. Strickland, Jr. 1974 W:. Wilbur T. Alford*
1975 W:. Adelbert F. Corbertt* 1975 R:.W:. David M. Strimer+ – DDGM 1980
1976 W:. Watson J. Hampton* 1976 W:. Lorne M. Anderson*
1977 W:. Paul N. Stinson* 1977 W:. Wendell Bennett, Jr.*
1978 W:. Everett W. Lane, Jr.* 1978 W:. Kenneth M. Potter*
1979 W:. Martin L. Herr* 1979 W:. Lambert E. Villiaume+*
1980 W:. John H. Johnson* 1980 W:. Neal K. Nickels*
1981 W:. Herman S. Allman 1981 W:. Roy F. Chaplin*
1982 W:. Richard C. Carroll+ 1982 W:. Bart Picasso, Jr.*
1983 W:. Charles E. Jakto+ 1983 W:. Rocco N. Griesi
1984 W:. Bruce T. Gunter* 1984 W:. Irvin P. Wooley
1985 R:.W:. Charles W. Wagnerr – DDGM 1989 1985 W:. Leonard Berkowitz*
1986 W:. T. E. Mitchell + 1986 W:. Alan L. Potter
1987 W:. David W. Dalgity* 1987 W:. Wilford L. Dickerhoof*
1988 W:. J. T. R. DeVore 1988 W:. Richard E. Meager
1989 W:. George W. Schaller* 1989 W:. Robert D. Workman*
1990 W:. George A. Schaller 1990 W:. Nario Coronel+
1991 W:. Claude V. Pitts III 1991 W:. Francis Burke+
1992 W:. Richard E. Strack 1992 W:. Robert Windgassen*
1993 W:. Marion F. Butler 1993 W:. Donald G. Rooney+
1994 W:. Roy E. Tyrrell 1994 W:. Charles J. Guenthner+
1995 W:. F. L Schreihofer, Sr* 1995 W:. Thomas W. Lowe+
1996 V:.W:. F. H. Montcastle* 1996 W:. Charles J. Guenthner+
1997 W:. Paul S. March* 1998 W:. MarShall N. Rackley+*
1998 W:. Doran R. Frost+ 1999 W:. Albert P. McIntosh, Jr.*
1999 W:. John A. Hardman 2000 W:. Gerald C. Gleich**
2000 W:. Robert R. Bruso+ 2000 W:. John A. Hardman
2001 W:. George M. Carlson* 2002 R:.W:. Mark A. Fowler, Sr. – DDGM 2008
2003 W:. Hardy W. Bryan III+ 2004 W:. J. W. Sharp*
2005 W:. Jon Bennet 2006 W:. John Burrell
2007 W:. Roger Scites 2008 W:. James L. Mann
2009 W:. Harry Klaus 2010 W:. Anthony Saupe+
2011 W:. Frank Gaylor+ 2012 W:. Steven Culbreath
2013 W:. Stephen K. Pitts 2014 W:. Jack Keith+
2015 W:. John E. Gunter 2016 W:. Mark E. Donaldson
2017 W:. William J. Jacobs
* deceased ** posthumous + dimitted

Other Lodges

Ny W:. Peter K Paterson GE V:.W:. F. H. Mountcastle*
NY W:. Edward G. Smith CT W:. Curt W. Perdelwitz*
AL W:. William C. Thomas NJ W:. Ronald Oughton
NY R:.W:. James H. Hughey